Jak mierzyć postęp gospodarczy? Czy używać tylko PKB, czy także współczynnika Gini’ego, który mierzy poziom nierówności w społeczeństwie, rankingu Doing Business albo rocznej oceny poziomu korupcji Transparency International? To pytania, na które odpowiada najnowsze wydanie miesięcznika Spot On.
Marcowe wydanie Spot On w języku angielskim podpowiada, jak ocenić postęp w Europie środkowej i co kraje regionu powinny robić, żeby się wspiąć wyżej w zestawieniach najlepszych gospodarek.
Martin Ehl, redaktor działu zagranicznego czeskich Hospodarskich Novosti, opisuje dwóch czeskich burmistrzów, którzy za pomocą technologii chcą przełamać skostniały lokalny system polityczny. Remi Adekoya, korespondent The Guardian, zadaje pytanie dlaczego Polsce brakuje innowacji. W tym kontekście Wojciech Sabat analizuje sytuację polskich uniwersytetów – dlaczego tak słabo wypadają w światowych rankingach i dlaczego tak niewielu chętnych z zagranicy chce na nich studiować.
Andrew MacDowall, współpracownik Financial Times, opisuje nowy reformistyczny rząd bułgarski, a Richard Martyn-Hemphill sprawdza czy model informatyzacji Estonii – znany jako E-Estonia – może się przyjąć w innych krajach regionu. Dwóch współpracowników think tanku CASE sprawdza zaś czy metoda Izraela, który stał się potęgą technologiczną może też zadziałać w Polsce.
Bieżący oraz archiwalne numery magazynu Spot On można bezpłatnie pobrać na tablety, PC lub smartfony w:
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/miesiecznik-spot-on-z-kolejnym-numerem-po-angielsku